fbpx Skip to main content

Vyzkoušeno: refill-kit do tiskárny, aneb tisk ekologičtěji?

Ačkoliv dnes často využíváme nespočetných výhod digitální doby, stále ještě potřebujeme některá data mít i na papíru. I s tonery se dá ale předcházet vzniku zbytečného odpadu. Kam tedy s použitými tonery a jaké koupit nové?

Každý rok se vyhodí zhruba 500 milionů kazet na skládky s nebezpečným odpadem bez možnosti recyklace [1]. Nutno říct, že zcela zbytečně, protože tonerové kazety lze doplňovat a opět používat, některé maximálně čtyřikrát a některé donekonečna [2]. Pokud máte doma vypotřebované kazety, rozhodně je neházejte do směsného odpadu. Tonery spadají do kategorie nebezpečného odpadu. Jejich likvidace představuje silnou zátěž pro životní prostředí a rozložitelnost je rovná až tisíci let.

Starou kazetu doneste někomu z kvalitních dodavatelů, můžete získat slevu na nákup nového toneru (např. v tisknulevne.cz dostanete symbolickou slevu 10 Kč [3]). O sběr tonerů se stará také Sběrný box, kde se můžete zaregistrovat do programu sběru tonerů, nebo, podobně, ekologicko-charitativní projekt Sbírej toner. Tonery se buď ekologicky likvidují nebo předávají k renovaci, odborně se rozeberou a některé části jsou použity k výrobě tonerů nových.

Na jeden nový toner je potřeba dokonce až 3,5 litrů ropy [1] a při výrobě se vyprodukuje necelých 5 kg CO₂ [2]. Při nákupu nové kazety volte tedy raději kazetu renovovanou. Na renovovanou kazetu i její díly je poskytovány záruka 24 měsíců. Během renovace tonerové kazety se znovu používá vnější plastový obal tonerové kazety, který představuje zhruba dvě třetiny až tři čtvrtiny hmotnosti tonerové kazety. Renovací typické tonerové kazety tak dochází k úspoře zhruba 300 g plastů [4].

Další možnost je pořídit si tzv. refill-kit.

Refill-kity

Refill-kit je doplňovací sada s nástroji a barvami pro naplnění prázdných inkoustových kazet (cartridge) tiskárny nebo naplnění tonerových kazet [5]. Re-fill kit umožňuje úsporu, kdy nemusíte kupovat vždy novou náplň nebo novou tiskovou hlavu s náplní.

Dostala jsem k vyzkoušení refill-kit pro svou inkoustovou tiskárnu Canon (za což děkuji tisknulevne.cz). Už jsme uvažovali, že se tiskárny zbavíme, ale sem tam se doma hodí (a když už doma je), zatím jsme ji nikam dál neposílali. Při otevření krabičky na mě vykoukly tři stříkačky s inkoustem.

Uvnitř vnitřní krabičky se nacházel návod, držák na kazetu a pytlíček s jehlou, vrtákem, rukavicemi, kapesníkem a nálepkami. Kapesníček by v sadě klidně mohl chybět, věřím, že doma si člověk poradí.

Samotné plnění kazety nebylo nijak složité. Kazeta se vloží do držáku, aby inkoust nevytékal ven. Vrtáčkem vyvrtáte díru, do které budete vkládat jehlu stříkačky. Před nasazováním jehly na stříkačku (a sundáváním krytky stříkačky) už doporučuji vzít si rukavice a podestlat si pracovní místo starými novinami. Jehla se umístí do vyvrtané díry, naplní se kazeta a přelepí se samolepkou. Hotovo.

Po umístění kazety do tiskárny ale nastal problém. Tiskárna neuměla přečíst, zda je kazeta plná či nikoliv. Musela jsem několikrát zmáčknout a držet oranžové tlačítko Storno (musela jsem ještě vypnout kontrolu hladiny kazet, protože ostatní kazety mám prázdné).

Po vypnutí kontroly a vyčištění trysek vše šlapalo, jak hodinky.

Refill-kit bych doporučila pouze na začátku, když nemáte dostupné vybavení, poté už dokupovat jen samotné nádobky s inkoustem. Stříkačky by měly být klasicky recyklovatelné do plastů.

Pokud se vám refill-kit nezdá, můžete zakoupit i přímo plnitelné kazety.

Výsledek obrázku pro inkoust do kazety

Omezení spotřeby

Jasným východiskem, jak šetřit naší planetu po stránce tonerů, je, omezit tisk. Tiskněte skutečně jen to, co opravdu potřebujete a bez čeho se na papíře neobejdete. Pokud tisknete, omezte tisk velkých obrázků, log, dělejte minimalistický design. Tiskněte na menší rozlišení nebo v úsporném módu [2]. Inkoustové tiskárny držte dál od zdroje tepla, aby inkoust nevysychal.

 

Pokud vás tématika zajímá více, podívejte se, jak řešit recyklaci elektroodpadu a tonerů.

 

Zdroje

[1] http://www.agreenerrefill.com/The-Benefits-of-Recycling

[2] https://www.trideniodpadu.cz/tonery-a-inkousty

[3] https://www.tisknulevne.cz/dotaz/mohu-dat-pouzite-naplne-do-bezneho-odpadu-nebo-je-lepsi-zpusob-likvidace/

[4] https://www.kmp.cz/vyroba-toneru/

[5] https://www.tisknulevne.cz/dotaz/co-je-refill-kit/

5 thoughts to “Vyzkoušeno: refill-kit do tiskárny, aneb tisk ekologičtěji?”

Leave a Reply