fbpx Skip to main content

Zero waste úklid: čisto bez čistících prostředků

Ačkoli je úklid u nás už pomalu sprosté slovo, protože za pár sekund po jakékoliv uklízecí činnosti daná činnost není vidět, pořád se tak nějak děje. Vzdali jsme se všech speciálních čistících prostředků a nahradili je ekologickými, bezobalovými a jednoduchými variantami. Úklid tak doma zvládnou i děti a nemusíte se bát, že lahvičku s čistidlem oblíznou, maximálně se po nich ušklíbnou.

Soda a ocet

Zázračná dvojkombinace všech moderních ekologických a zero waste domácností se jmenuje sodaocet. Přestože už jsou k dostání stáčené čistící prostředky, v domácnosti preferuji co nejvíce univerzálních věcí – tedy takové, které využiji více než jedním účelem, a to ocet a soda skvěle splňuje, protože je kromě úklidu použiju i v kuchyni při vaření.

Jedlou sodu jistě znáte z užívání při zažívacích potížích nebo jako kypřidlo do pečení, možná ale nevíte, jak snadno zatočí se špínou v domácnosti. Výrazně lepší je namísto mnoha malých papírových pytlíčků (nebo dokonce větších plastových) zakoupit ji do vlastních nádob. Najdete ji nejen pod názvem jedlá soda, ale také jako soda bicarbona nebo hydrogenuhličitan sodný. Kde zakoupit sodu bez obalu mrkněte na mapu – do sortimentu zadáte “jedlá soda”. Pokud se v rozumné vzdálenosti od vašeho domova bezobalový obchod nenachází, můžete ji zakoupit na e-shopu, velké balení nabízí Tierra Verde anebo prodejna chemikálií Fichema.

Jedlá soda skvěle neutralizuje pachy. Do lednice, botníku nebo na záchod umístěte mističku se sodou, sodu lze nasypat i přímo do bot nebo na zanesený koberec a po několik hodinách působení vytřepat nebo vyluxovat. Formou kašičky (smícháním sody s vodou) odstraníte ze sporáku, trouby nebo mikrovlnky nejen pachy, ale také mastnotu – kašičku naneste, nechte 20 minut působit a poté setřete. Podobně hrnek sody v myčce s programem oplach odstraní zápach i mastnotu. Pokud dáte sodu do vařící vody, vznikne vám roztok, který odstraní mastnotu např. z mřížky z plynového sporáku. Sodu použijte i na vyčištění odpadů. Půl šálku sody nasypejte do odpadu a zalijte horkou vodou. Pokud je odpad už hodně ucpaný, nasypejte sodu večer a ráno zalijte octem a poté horkou vodou – to je ale hodně agresivní metoda, kterou je třeba používat co nejméně. Odpad můžete případně na noc zalít i samotným octem.

Ocet můžete použít klasický kvasný lihový anebo klidně jablečný – ten si snadno připravíte doma sami. Stáčený ocet už dnes nabízí mnoho bezobalových obchodů (mrkněte na mapu a zadejte do sortimentu “ocet”), pro úklid se více než klasický 8% barvený karamelem hodí ten čistý, 10%.

Ocet čistý, kvasný lihový, 10%

Ocet dezinfikuje, účinně bojuje s vodním kamenem a také odstraňuje zápach. Pokud máte zanesenou mikrovlnku, umístěte do ní misku se dvěma lžícemi octa a na pár minut pusťte – ocet vás zbaví nejen zápachu, ale také vzniklá vlhkost usnadní setření zbytků jídel. V koupelně ocet oceníte při odstranění vodního kamene i při boji s plísní, například u závěsu. Do záchodové mísy nalijte hrnek až dva octa a nechte působit přes noc, poté vydrbejte štětkou a spláchněte. Nevzhledné baterie zanesené vodním kamenem stačí postříkat trochou octa. S octem vyleštíte jak zrcadla, tak okna. Ocet je vynikající máchadlo, které můžete používat namísto aviváže pro změkčení prádla, ocet navíc fixuje barvy a octová lázeň funguje i jako bělidlo.

Čištění spár dlaždiček pomocí sody a octu, před, v průběhu a po

Kyselina jako kyselina

Pokud zrovna nemáte po ruce ocet, podobnou službu vám provede i kyselina citrónová (znovu dostupná na několika místech bez obalu). Ta má navíc tu výhodu, že je v základě v sypkém stavu, hodí se tedy třeba pro čištění pračky, kdy se rozpustí až při napouštění bubnu.

Kyseliny ze využít na všech místech, kde se může usazovat vodní kámen – čistit s ním kromě pračky můžeme rychlovarnou konvici (víc se mi zde osvědčila kyselina citrónová) – po převaření vylijte vodu do záchodu nebo do odpadů a máte hned vyčištěné dvě špíny jednou ranou. Podobně můžete čistit myčku na nádobí (nalijte hrnek octa nebo nasypte 110 g kyseliny citrónové a pusťte naprázdno).

Čištění rychlovarné konvice pomocí kyseliny citronové

Univerzální octový čistič

Pokud vám ocet příliš nevoní, můžete ho trochu “potunit”. Naložte do octa citrusy v bio kvalitě (já používám bio citróny, ale viděla jsem už použití i pomerančů, limet nebo mandarinek) – bio kvalitu preferujte kvůli chemickému ošetření, které nechcete ani v kompostu, ani na povrchu vaší domácnosti. K citrusům můžete přihodit hřebíček (má antibakteriální vlastnosti), skořici nebo badyán – koření čistič hezky provoní. Přísady nechte v octu naložené zhruba 3 měsíce, pak ocet slijte. Po slití nezapomeňte citrusy zkompostovat.

Já ho mám rozředěný 1:1 s vodou a uložený v rozprašovači. Čistím s ním zrcadlaokna (umyju vlhkým hadrem, postříkám a vyleštím suchým hadrem), koupelnu a záchod (rozepíšu níže) a přilívám jej do vody při vytírání podlahy. Lze ho použít i na obkladačky, sporák nebo jako aviváž.

Octový čistič s naloženými citrony a hřebíčkem

Perkarbonát sodný

O tomhle zázraku jsem psala už samostatný článek, protože si myslím, že si ho rozhodně zaslouží. V naší domácnosti má nepostradatelné místo a na úklid ho v některých případech ráda používám. Pokud jste se s ním ještě neseznámili, jedná se o sloučeninu prací sody a peroxidu vodíku. Ale víte co, přečtěte si radši ten článek!

Umyvadlo jako nové

Jak tedy prakticky na to? Já postupuji takto: na čištěnou oblast nasypu jedlou sodu a mokrou houbičkou s ní drhnu plochy. Kašička z vody a sody tvoří jakýsi čistící písek, který svou abrazivitou vydrhne největší špínu. Když je takto soda rovnoměrně všude rozprostřená, postříkám místa octovým čističem. Dojde k šumivé chemické reakci, během které se uvolňuje oxid uhličitý, který se rozpínáním dostává do zaschlé špíny a pomůže k jejímu odstranění, taktéž teplo, vzniklé vznikem octanu sodného, napomáhá čistícímu procesu. Proto pozor: Pokud byste sodu a ocet smíchali před úklidem, k reakci by došlo mimo čištěná místa a neměla by smysl.

Čištění umyvadla – obvykle ho nenechávám tak zprasit, to jen pro ilustraci 🙂

Jen rukou to nepůjde

Čím nahradit čističe už víme, ale drhnout záchod rukama není úplně to pravé, po čem bych toužila. Na umývání nejčastěji používám hadry, což jsou v mém případě rozstříhaná stará děravá trička, a staré houbičky (vždy jsem tahle recyklovala houbičky z kuchyně, ale teď, když používám lufu, tam mám starou E-cloth houbičku, kterou nadále peru a používám do zbláznění, než mi v ruce nezůstane nic).

V kuchyni mám jakési hadříky z mikrovlákna, které jsem kdysi dostala na nějaké předváděčce a peru je s ostatními hadry. Hadry z mikrovlákna mají údajně tu vlastnost, že s nimi nejsou potřeba žádné čističe, a musím potvrdit, že třeba sklokeramickou desku přetřu nejprve E-cloth houbičkou a poté vyleštím zmíněným hadříkem a krásně se leskne, aniž bych potřebovala jakoukoliv chemii. Podobně prach se s nimi taky dobře utírá. Tyhle zázračné hadříky mi dobře nahradily savé houbičko/hadry, na které jsem dřív byla u dřezu zvyklá, a kde by mi pouhý hadr z trička nedostačoval. Pokud v domácnosti nic takového nemáte, nebojte se využít materiálů, které máte doma dostupné – můžete si nastříhat staré ručníky nebo froté prostěradla a točit jich více, abyste nemuseli často prát, já střídám ty dva, co jsem dostala.

K čištění obtížně dostupnějších nebo naopak více zašpiněných ploch se výborně hodí použité kartáčky.

Podlahy u nás řeší smeták a lopatka, klasický vysavač a mop s kýblem. Jedem v tom, co už máme, takže pytlíky do vysavače bohužel nejsou jen papírové, ale z nějakého směsného materiálu. Dnes už bych volila vysavač, který má vysypatelný koš a pytlíky nepotřebuje. Mop má pratelnou hadru, takže tu dokolečka peru a ještě jsem nepotřebovala novou, máme ho taky už delší dobu, ale ještě si živě pamatuji, jak jsem dávala mokrý hadr na smeták 🙂

Rukavice na úklid nepoužívám, nepoužívala jsem je nikdy.

 

Tak směle do toho, ať už je to hotovo!

2 thoughts to “Zero waste úklid: čisto bez čistících prostředků”

  1. Dobrý den, přecházím pomalu na ekologickou a bezodpadovou domácnot, již jsem objevila kouzlo kyseliny citronové na wc, vodní kámen a pod. Ale teď mi pomalu dochází Pronto na nábytek a nevím čím bych ho nahradila….Co používat na prach?

    1. Dobrý den, Terezo,

      já prach vždy utírala vlhkým hadrem. Teď použiju buď ten nebo mám hadry z mikrovlákna (nutno ale podotknout, že jsem je kdysi dostala, jinak bych si je kvůli mikroplastům spíš nekupovala). Na skleněné nebo lesklé plochy můžete stříknout trochu octového čističe pro vyleštění a suchým hadrem doleštit.

Leave a Reply