Skip to main content

Úskalí zero waste života

Můžu vám vyprávět, jak je život v bezodpadové domácnosti skvělý a nemá jedinou chybičku. Ale to by nebyla tak úplně pravda. I já narážím na potíže spojené s domácností s minimem odpadu. A jaké to jsou?

Nedostatek sklenic

Bezodpadovou domácnost vedu už téměř tři roky. Sklenice jsou jediným obalem, který nakupuju bez mrknutí oka, protože vím, že je doma využiju a pokud ne, půjdou do oběhu jinde. Ačkoliv stále nakupujeme okurky a zelí (domácí zdroj na výrobu zatím nemáme), zavařovaček je stále málo. S postupem času totiž víc a víc zavařuju, suším a na skladování potřebuju s vyšším počtem a věkem (a žravosti) dětí více prostoru. A tak ani po třech letech nemáme dostatek sklenic a stále sháním po známých další. Jednou se tam snad dopracujeme.

Ach, ty plány!

Žít spontánně je super. Jenže v dnešní době si spontánně nevytrhnete na záhonu mrkev a brambor a neuděláte si k obědu bramboračku. Dnes musíte nákupy plánovat, abyste se dostali k lokálním a kvalitním zdrojům. A tak se často stane, že celý týden jen nakupuju, protože jeden den jedu do zahradnictví pro zeleninu, druhý den jedu pro domácí vejce, další den nakupuju v obchodě vločky a máslo bez obalu a poslední den zjistím, že došlo kafe a tak šupu do obchodu znovu. Kéž bych se tak jednou naučila důsledně plánovat, napsat si ten zpropadený jídelníček a zařídit si pochůzky v jeden den a zbytek týdne mít klid. Jenže ta čerstvost má taky něco do sebe, co…

Konec zásob aneb nečekaná návštěva má smůlu

Nevýhodou, která se pojí s bezobalovým nakupováním, je, že musíte nakupovat (nečekaně) do svých obalů. To ale znamená, že často prostě nemáte obaly navíc a surovinu, kterou chcete nakoupit, často můžete nakoupit až v okamžiku, kdy úplně dojde a uvolní místo. Nedá už se totiž udělat to, že nakoupíte tři sáčky, a když jeden dojde, do krabičky dosypete z druhého. Jsme znovu u nedostatku sklenic, au. A také u plánování. Bez něj zjistíte, že si nedáte kafe, až když koukáte na dno sklenice. Au au.

Moli

Tihle otravní tvorečci nás dostávají ve vlnách. Než jsme začali žít bez odpadu, téměř jsem je neznala. Co redukuji odpad a nakupuji bez obalu nebo ve velkém, je to boj. Vždycky se někde objeví a jejich likvidace je velkým testem mé trpělivosti. Ačkoliv nakupuji v bezobalovém obchodě až poté, co doma téměř nic není a spíž zeje prázdnotou, prostě dojídáme takříkajíc do mrtě, stejně ty otravné larvičky zalezou úplně kamkoliv a dřív nebo později létají moli po bytě. Napadené věci rychle strkám do mrazáku, aby se vše zahubilo a dál nerozšiřovalo.

Odteď jen zdravě?

Chcete prasit a dát si něco echt nezdravého? Tak počítejte s odpadem! Anebo si to vyrobte doma. Jenže to už nebude ta pravá prasárnička, že jo! Většina junk food, jak se dnes populárně tyhle dobroty nazývají, je dostupná pouze v obalech, a to často i nerecyklovatelných (věděli jste, že třeba takové obaly od brambůrků do plastů rozhodně nepatří?), Takže pokud si chcete dopřát nezdravý den, musíte počítat s tím, že to bez odpadu nebude. Buď to pro jednou oželíte anebo nezdravosti zamítnete a začnete žít naplno zdravě (a třeba taky zjistíte, že už vám to ani nechutná). Jenže někdy je to faaaaakt těžké!

Není čas ztrácet čas

Není čas je taková ohraná mantra dnešní doby. Ale sami si dokážete představit, že je jednodušší zajet do nákupáku, kde je všechno na jednom místě, vyplácnout litr za nákup a mít na týden vystaráno, než oběhat několik menších obchodů nebo nedej bože k tomu ještě farem. Hledat zboží z druhé ruky je často také náročnější na čas, protože když už konečně seženete něco, co se vám líbí, není to ve vaší velikosti nebo oblíbené barvě. A najít konkrétní věc v sekáči, to umí jen šťastlivec! A tak s těma svýma třeba drobkama někdy kloužu z hrany dolů a říkám si, jestli by nebylo jednodušší to všechno pustit k ledu.

Stojí to za to? Stojí to za to!

Abychom nebyli demotivovaní, je třeba si říct, že úskalí k životu patří. Bez překážek nepoznáme, čeho všeho jsme schopni, a nemůžeme růst – teprve po vyšlápnutí pořádného kopce uvidíme, co všechno je krásné pod námi. Takže se nebojme tyhle nepříjemné okolnosti poznávat, pracovat s nimi a překonávat je, tempem, jaký sami zvládneme. Důvody jistě znáte sami, a už všichni víme, že to stojí za to!

Napsat komentář