fbpx Skip to main content

Jak redukovat odpad v běžné domácnosti?

Máte pocit, že zero waste životní styl je příliš drahý? Štve vás každodenní vynášení odpadů a nevíte, jak se toho zbavit? Nebo jen nemáte čas hledat či navštěvovat specializované obchody? Snížit množství odpadu se dá i v běžné domácnosti s nákupy v obyčejných obchodech.

Abyste zredukovali odpad ve vaší domácnosti, nemusíte hned od základu měnit celý jídelníček, stát se vegany nebo vyhazovat veškerou svou dosavadní kosmetiku do koše. Pomalými krůčky můžete měnit své nakupovací vzorce a při výběru nových produktů se zamýšlet i nad tím, jakou stopu za sebou svým nákupem zanecháte.

Obecné zásady zero waste nakupování

Napište si nákupní seznam. Vyhnete se tak nakupování zbytečností v akci, na kterých stejně neušetříte, pokud je kupujete jen kvůli akci. Také ušetříte čas bezcílným blouděním regály.

Nákupní seznam

Na nákup si připravte vlastní tašku – ať už látkovou, igelitovou či papírovou. Anebo nákup hoďte do batohu 😉

Vybírejte si, v čem nakupujete. Pokud to lze, nakupujte do vlastních pytlíčků, krabiček či skleniček. Pokud se obalu nelze vyhnout, vybírejte si papír či sklo. V menší míře je možné volit plechovky (ze železa). Hliníkovým obalům se vyhýbejte, obzvlášť těm měkkým (nápojové plechovky, víčka od jogurtů, alobal od čokolád). Plastové obaly vybírejte až na závěr. Vyhýbejte se složeným materiálům, jako je tetrapak, C/PAP, apod.

Vybírejte si, odkud zboží pochází, a preferujte českou (případně pohraniční) výrobu, materiál, pěstování a chovy.

Vybírejte si, jaké potraviny kupujete. Čtěte etikety a vybírejte si takové zboží, které obsahuje skutečně to, co obsahovat má. Například kvalitní čokoláda nemá obsahovat jakýkoliv jiný přidaný tuk (palmový, palmojádrový, kokosový a už vůbec ne jakýkoliv ztužený) či nejrůznější aromata, dochucovadla a éčka.

Potraviny

Nejčastější položkou našich nákupních seznamů budou zřejmě potraviny. Které potraviny kupujete nejčastěji?

Pečivo

Pečivo kupujte nebalené, do vlastních plátěných či bavlněných pytlíků. Pokud nakupujete ve větším obchodě, můžete použít znova i starý mikrotenový pytlík, v malých pekárnách ale nejsou většinou ochotní dávat pečivo do použitých sáčků, látkové pytlíky působí lépe a navíc jsou hygieničtější, pokud je pravidelně perete a prodavačce podáváte pytlík čistý. Sladké pečivo můžete nakupovat do krabiček, aby se vám v tašce nerozmačkalo.

Ovoce a zelenina

Preferujte nebalené ovoce a zeleninu před předbalenými baleními. Nakupovat můžete do vlastních látkových pytlíků nebo využít starých mikrotenových sáčků. Občas se může stát, že předbalená verze je levnější než ta na váhu, je na vás, jaký rozdíl v ceně jste schopni unést. Nakupujte ale v maximální míře lokální ovoce a zeleninu, dovozové si dopřávejte méně častěji. Opravdu potřebujete v zimě nutně maliny a jahody či mít na stole denně banány?

Sezónní zelenina v látkových pytlíčcích

Mléko

Pokud máte v okolí mlékomat, nakupujte mléko do vlastních nádob. V opačném případě preferujte nákup mléka ve sklenici, tetrapakový obal volte jako poslední variantu. Pokud je cenově dostupná varianta v BIO kvalitě, volte nejlépe tu.

Zamyslete se nad vaši spotřebou mléka a zda jej můžete omezit. Pokud rádi experimentujete, zkuste někdy nahradit kravské mléko mlékem rostlinným. Jeho výroba je jednoduchá a kromě surovin, jako jsou ořechy a semínka, lze vyrobit například i z rýže, ovesných vloček nebo pohanky. Litr rostlinného mléka vás pak přijde na méně než 10 Kč.

Máslo

V běžných supermarketech máslo můžete najít hlavně v hliníkovém obalu. Pokud je ale k dispozici máslo ve voskovaném papíru, volte raději ten. Oba obaly patří do směsného odpadu, ale voskovaný papír je lépe rozložitelný. Pokud nemáte přístup k obchodu, kde by měli máslo na váhu, můžete si máslo sami vyrobit ze smetany. Smetana ke šlehání je nicméně často dostupná ve velkých obchodech pouze v plastovém obalu s hliníkovým víčkem nebo v tetrapaku a je třeba volit velké balení, abyste měli másla dostatek. Z hlediska obalů se tedy domácí výroba příliš nevyplatí.

Máslo v krabičce

Jogurty

Jogurty kupujte ve skle namísto plastů. Pokud je pro vás cena těch skleněných vysoká, namísto čtyř malých jogurtů kupte raději jeden velký (500 g). Vybrat si můžete buď bílý a dochucovat dle vlastních chuťových preferencí marmeládami či kakaem anebo rovnou koupit s příchutí. Kelímky pak vymyjte a recyklujte do plastu, víčka pak do sběrny do kovů. Někteří výrobci dokonce prodávají jogurty v zálohovaných kelímcích, jestliže máte možnost vybrat si ty, volte na prvním místě je (seženete je ale spíš v malých obchůdcích, zdravých výživách či na farmářských trzích).

Ostatní mléčné výrobky

Mléčné výrobky bývají často baleny do plastů či tetrapaku bez možnosti alternativ. Zkuste se zamyslet nad tím, které mléčné výrobky opravdu potřebujete a vybírejte nejen podle ceny, ale také podle kvality. Preferujte skleněný obal nebo bezobalový nákup u pultu.

Sýry a uzeniny

Většina sýrů a uzenin je snadno dostupná ve větších řetězcích v pultovém prodeji. Přineste si vlastní krabičku a poproste o nákup do ní. Pokud pultový prodej není možný, kupujte větší balení – ale taková, která opravdu sníte. Zkuste nahradit některé sýry a uzeniny na pečivu doma vyrobenými zeleninovými či luštěninovými pomazánkami nebo vyzkoušejte některé z hotových rostlinných pomazánek, prodávajících se ve skle.

Paštiky a pomazánky

Pokud máte rádi paštiky, nemusíte vždy vybírat měkkou hliníkovou variantu nebo konzervu. Paštiky se často dají koupit i ve skle, dokonce i ty známé jako je Májka. Podobně u pomazánek preferujte skleničky, případně ještě lépe pultový prodej do vlastních nádob.

Maso

Pokud je k dispozici pultový prodej, preferujte nákup masa do vlastních krabiček. Dávejte přednost českým chovům a chovům, ve kterém se o zvířata starají v co nejpřirozenějších podmínkách. Pokud je to možné, omezte svou spotřebu masa, ideálně na jednou až dvakrát týdně.

Kuře do vlastní krabičky

Rýže

Namísto rýže ve varných sáčcích volte rýži v kilovém (či větším) balení, ideálně v papíru.

Luštěniny, obiloviny

Čočka, fazole nebo hrách lze zakoupit i v papírovém balení od firmy Bask. Vždy hledejte, zda pro dané zboží existuje varianta v papíru, než dáte koupíte plast.

Fazole v papírovém obalu

Polotovary

Veškerým polotovarům se v co největší míře vyhněte. I pizza se dá udělat poměrně snadno doma, nemusíte kupovat mraženou. Na hotové jídlo si raději zajděte do restaurace anebo si na horší časy zamrazte nějaký víkendový oběd.

Ořechy a sušené ovoce

V mnoha velkých supermarketech mají ořechy a sušené ovoce na váhu. Využijte nákupu na váhu a nakupte si do vlastních pytlíků.

Sladkosti

V ideálním případě sladkosti kupujte minimálně a sladké si dopřávejte prostřednictvím občasných (nejlépe doma napečených) buchet, koláčů či dortů. Pokud ovšem nějaký ten sladký doping přece jen potřebujete, vybírejte výrobky z kvalitních surovin. Některé řetězce nabízí bonbony a jiné cukrovinky na váhu, které lze nakoupit do vlastních pytlíčků. Při výběru sladkostí v obalu většinou moc na výběr není, kontrolujte však složení na etiketách a dávejte přednost sladkostem, které nejsou zabalené po jednotlivých kusech (bonbony, vybrané bonboniéry) a obalový materiál je tvořen papírem či celofánem.

Sladkosti na váhu

Hygiena

Jste-li zvyklí na klasickou drogerii, bezobalová varianta pro vás bude asi méně aromatická. Přírodní kosmetika nevyužívá umělých aromat a koncentrace vůní jsou tedy mnohem menší, nicméně se vaší pokožce odmění poctivou péčí. Pokud nechcete nakupovat na internetu nebo ve specializovaných obchodech, dobrým kompromisem mezi přírodní kosmetikou a rozumnou cenou bývá kosmetika značky Alverde, prodávaná v drogerii DM.

Zamyslete se nad obsahem vaší koupelny, zda skutečně vše, co v ní máte, potřebujete a používáte. Vyhněte se stovkám specializovaných krémů a nahraďte je kvalitními přírodními oleji či másly. Na mazání celého těla i pro zubní hygienu bývá oblíbený kokosový olej, na kůži, ekzémy či drobná poranění zase bambucké máslo. Obojí se dá sehnat ve skle.

Namísto tekutých mýdel volte mýdla tuhá, balená v papíru. Ze začátku to možná bude nezvyk, ale po čase zjistíte, že tekuté mýdlo nepřináší žádné velké výhody oproti klasickému mýdlu. Naopak je tuhé mýdlo lepší co se týče složení, protože nevyžaduje přidání konzervantů kvůli tekuté podobě.

Tuhé mýdlo Naturinka

Na holení použijte namísto holící pěny v těžko recyklovatelných kovových obalech pěnu vytvořenou z klasického mýdla nebo z šamponu. Jednorázové žiletky nahraďte holícím strojkem. Pokud vám jiná forma holení než jednorázovými žiletkami nevyhovuje, před vyhozením je alespoň rozložte a plastovou násadku vytřiďte do plastu.

Pokud je na vás bambusový kartáček příliš velkou alternativou, alespoň při vyhazování použitého kartáčku odlomte plastovou část bez štětinek a vytřiďte ji do plastů.

Nepoužívejte toaletní papír s parfémy. Není vhodný obzvláště pro ženy, ale umělá aromata nejsou dobré ani pro spodní vody. Namísto chemicky běleného toaletního papíru můžete koupit papír recyklovaný. Prodává se v papírovém obalu po jednom kuse, vydrží vám déle a stojí tak i méně peněz.

Recyklovaný toaletní papír

Vyhněte se zbytečným vůním a osvěžovačům vzduchu na toaletu. Pro vůni po velké potřebě můžete použít zbylou starou voňavku anebo nakapat pár kapek éterického oleje, dostupného v každé drogerii, na kousek dřeva či do rozprašovače s vodou. Uvidíte, že výsledná vůně bude i příjemnější.

Namísto papírových kapesníků se vraťte k látkovým kapesníkům. Pokud z nějakého důvodu potřebujete kapesníky papírové, volte raději velké recyklované balení po 100 ks.

Ženská hygiena

Pokud používáte tampony, zkuste se podívat na menstruační kalíšky. Jejich používání je snadné a ušetří nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku. Najdete je v klasických drogeriích. Pro příznivkyně vložek jsou pak alternativou vložky látkové nebo alespoň vložky ekologické, rozložitelné.

Na odličování si pořiďte látkové odličovací tampony. Prát je můžete se světlým prádlem na 60.

Úklid

Namísto několika druhů čistících prostředků na každý druh povrchu zkuste čištění pomocí octa a jedlé sody nebo namísto octa použijte kyselinu citrónovou. Jedlou sodu zakoupíte buď v malých baleních v papíru v jakémkoliv supermarketu anebo ve větším balení v drogerii. Ocet můžete koupit také ve větším, pětilitrovém, balení, pokud máte větší spotřebu. Je to ekonomičtější a ušetříte obalový materiál.

Nekupujte speciální hadry a houbičky na jedno použití. Pokud nejste fanoušky mikrovlákna, se kterým se údajně dá čistit domácnost i úplně bez čistících prostředků, použijte jako hadry staré děravé nebo špinavé oblečení. Namísto klasických houbiček na nádobí, které po pár použitích zřejmě vyhazujete, zkuste v regálech najít takovou, která se dá prát. Nádobí lze mýt i pomocí lufy.

Do myčky na nádobí můžete namísto klasických tablet, které se musí vyndávat z plastových obalů, použít tablety, které mají obaly vyrobeny ze škrobu a při mytí nádobí se tedy kompletně rozpustí. Vyrábí se například pod značkou DM Nature a vypadají takhle.

K praní využijte ekologických prostředků ve větších baleních nebo si vyrobte vlastní prací prostředek. Mýdlo z Jelena a prací sodu seženete v každé drogerii. Jako aviváž pak stačí ocet.

Domácí prací prášek

Odpadkový koš

Před vyhozením se zamyslete, zda daná věc nebude mít ještě nějaký (klidně jiný) užitek. Pokud často vyhazujete jídlo, zkuste se zamyslet nad vašimi nakupovacími zvyky a nakupovat jídla méně, případně vařit menší počet porcí. Staré nepotřebné věci z domácnosti zkuste nejprve nabídnout rodině či přátelům, než je nadobro odepíšete.

Rozdělte odpadkové koše na odpad směsný a recyklujte zvlášť plasty, papír, sklo, kovy a elektronický odpad. Obaly (skleněné, plastové, kovové) určené k recyklaci vymývejte. Pokud máte možnost kompostovat, zřiďte si nádobu na bioodpad a vyhazujte odpad rostlinného původu na kompost či do koše na bioodpad.

Dávejte si pozor, zda třídíte správně. Například plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru patří do směsného odpadu, stejně tak znečištěný papír či mastný plast například od oleje. Pokud si nejste jisti, kam daný obal vyhodit, podívejte se stránky o třídění odpadu.

S menším odpadem, s větší radostí

Užívejte si ty chvíle, kdy nemusíte znovu vynášet odpadkový koš, a věnujte čas sami sobě bezodpadovými aktivitami, jako je třeba procházka v lese či setkání s přáteli. Věnujte pozornost světu kolem sebe a nebuďte mu lhostejní. Když se na chvíli zastavíte a uděláte krok stranou od konzumního života, zjistíte, že příroda má stále co nabídnout. Pojďme ji společně opečovávat, abychom našim dětem předali svět minimálně tak krásný, jaký jsme jej viděli my.

6 thoughts to “Jak redukovat odpad v běžné domácnosti?”

 1. Jak řešíte nákup ovoce a zeleniny v supermarketu? Zboží zvážím a dám to pytlíčku, kam se toho vleze více. Štítky pak nalepit na pytlík?

  1. Já už v supermarketu nejlépe nenakupuji anebo tam, kde se štítky nepraktikují 🙂 Ale pak platíte samozřejmě i za váhu pytlíku, což může někomu vadit (mně těch pár haléřů/korun navíc nevadí). Jinak když už, tak ano, nalepím štítek na pytlík. Nikdy jsem s tím neměla problém 🙂

  1. Dobrý den, Veroniko,

   máme chlebník a chleba nechávám zabalený v utěrce. Není to na moc dnů, chleba docela rychle tvrdne, ale je to lepší než jen v utěrce a pár dnů to vydrží 🙂 Někdo používá více vrstev látky nebo lněný pytlík na pečivo, ale s tím zkušenost nemám (a četla jsem pozitivní i negativní reakce).

 2. Dobrý den,dekuji za článek 🙂 Mam mozna hloupý dotaz,ale pochopila jsem spravne,ze je horsi tetrapak než plastovy obal? Proč? Protoze to nejde uplne zrecyklovat?Děkuji

  1. Dobrý den, nápojový karton je materiál složený z několika vrstev, obsahuje papír a polyethylen a UHT kartony mají navíc vrstvu hliníku (viz https://www.samosebou.cz/2017/07/14/tridim-jako-diva-kam-s-napojovym-kartonem/). Výroba tedy není příliš jednoduchá a stejně tak u recyklace se jedná o delší proces – musí se oddělit jednotlivé vrstvy a ty pak teprve dále recyklovat. Využití recyklovaného materiálu je omezené, používá se pouze ve stavebnictví, kdežto z plastů je možné vyrobit prakticky cokoli (a má to takřka nekonečnou trvanlivost).

   Přeji hezký den 🙂
   Martina

Leave a Reply