fbpx Skip to main content

Den třicátý sedmý – DIY prášek do myčky

Jelikož dochází i tablety do myčky, rozhodla jsem se udělat testovací verzi domácího prášku na mytí v myčce dle receptu na home-made.cz. Akorát sůl, která by byla bez protispékavých látek, jsem doma neměla, takže jsem tam nasypala sůl přímo určenou do myčky.

Recenze tohoto prášku byly různé, někteří si pochvalovali, jiní raději zůstali u hotových, složením ekologičtějších, tablet. Mi prášek umyl nádobí dobře. Do budoucna akorát přemýšlím o nějakých formičkách, do kterých si prášek připravím, abychom měli ty kýžené tablety  A aby nehrozilo, že prášek zvlhne na kámen a lžíci z něj nevydoluji ani za zlaté prase.

Jedlou sodu používám od Yellow & Blue, kupovanou v papírovém obalu.

Sodu na praní už využívám dlouhou dobu na výrobu mýdlového slizu, takže jí mám zakoupenou v obyčejné drogerii. 1 kg sody mi vydrželo 1 rok na praní látkových plenek. Sodu ale nabízí za dobrou cenu třeba Ekokoza, jen nevím, v jakém balení.

Kyselinu citrónovou jsem koupila v brněnské Fichemě, kde se dá plastový obal vrátit a znovu použít.

Výše zmíněné suroviny lze nyní na váhu do vlastních nádob zakoupit v jedné ze stáčíren Tierra Verda nebo v prodejnách s chemikáliemi, v Brně například Fima.

Jedna prací dávka by měla vyjít na cca 1,50 Kč (zdroj), takže nejen, že šetříme odpad za milióny rozbalených celofánových obalů, ale šetříme taky svou peněženku (a to je to, oč často běží).

Mně nakonec tento způsob mytí v myčce nevyhovoval, nádobí nebylo umyto nejlépe, a přešla jsem na tablety z DM.

Původní příspěvek zde:

One thought to “Den třicátý sedmý – DIY prášek do myčky”

  1. asi trochu pozdě, ale já si všimla že v zahraničních směsích nedávájí prací sodu. Jedná se tedy o směs pouze z jedlé sody a kyseliny citronové plus sůl do myčky. k vytvoření tablet používají čistěný ocet (transparentní) namísto vody.
    (např můj recept z německých webů: 200g jedlé sody, 200g kyseliny citr., 100g soli do myčky = prášek dávkování 1 polévková lžíce … pokud si někdo přeje tablety, tak k tomu přidá 120ml 5% octa, rychle umíchat a do formiček na led, přes noc nechat uschnout). v tomhle receptu je ta kyselina citronová koncentrovanější na dávku.
    A můj osobní hit – je étercký olejíček citron a eukalyptus (nebo teetree oil) do toho mixu (15 + 5 kapek), oba fungují antibakteriálně, citron je proti plísním, eukalyptus (teetree) je antiseptický, oba fungují “sterilizačně” v rámci možností.

Leave a Reply